Završna Konferencija projekta:”Inovacije u lancu vrijednosti suhe šljive”

U GRAČANICI ODRŽANA ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA:

INOVACIJE U LANCU VRIJEDNOSTI SUHE ŠLJIVE

(Gračanica, 13. novembar/studeni 2018. god.) U organizaciji Udruženja Nezavisni biro za razvoj (NBR) Gradačac, a u saradnji sa projektnim partnerima: Općina Gračanica, Zemljoradnička zadruga „Gračanka“  i Tehnološki Fakultet Tuzla jučer je u Gračanici održana završna Konferencija projekta: „Inovacije u lancu vrijednosti suhe šljive“.

Prisutnima su se obratili:

• Nihad Krajinović, predsjedavajući Općinskog Vijeća Gračanica,
  • Rasim Husić, direktor Zemljoradničke zadruge „Gračanka“,
  • Mato Mikić, Izvršni direktor, Udruženje Nezavisni biro za razvoj (NBR) Gradačac
  • Fadil Mehmedović, predstavnik Poljoprivrednog zavoda Tuzlanskog kantona,
  • Midhat Jašić, profesor sa Tehnološkog Fakulteta u Tuzli.

Na konferenciji predstavljene su teme: „Savremeni uzgoj šljive – Integralna i ekološka proizvodnja“ i „Poboljšanje tehnologije/procesa prerade/ sušenja šljive“, kao i ukupni rezultati realizovanog projekta. Nakon stručnih izlaganja održana je i diskusija na pomenute teme, te su usvojene dvije grupe zaključaka.

Zaključci u kontekstu analize stanja uzogja i prerade šljive:

• Postoje prirodni uslovi za uzgoj šljive, a najveći probme u Tuzlanskoj regiji je kiselost zemljišta,
  • Na šljive treba gledati kao izuzetan tržišni potencijal i perspektivu, posebno kad su u pitanju razvoj ruralnih područja, smanjenje siromaštva i nezaposlenosti,
  • Uvjet svake vrste proizvodnje i razvoja temelji se na neprekidnoj edukaciji i informiranosti svih učesnika u lancu proizvodnje,
  • Kad je u pitanju proizvodnja i prerada šljiva posljednjih desteljeća ovo područje je bilo totalno zapostavljeno s jedne strane u struci i u nauci, a s druge strane u strateškim dokumentima počev od lokalnih zajednica sve do državnih institucija,
  • Postojeće stanje proizvodnje i prerade šljive ukazuju na nekonzistentnost, pa je proizvodnja puno manja od stvarnih mogućnosti,
  • Uzgoj šljive je skup, a finalni proizvod je jeftin tako da se ne očekuje dalje širenje voćnjaka (šljivika).

Zaključci o nastavku saradnje i daljem radu na unapređenju lanca vrijednosti šljive:

• Projektom je kreirana platforma (skup institucija, dokumenata i praksi) koja bi trebala da posluži za dalji rad na unapređenju lanca vrijednosti šljive,
  • Moguće aktivnosti za dalju saradnju su razvoj finalnog proizvoda od šljive (koji bi šljivi povećao vrijednost) – razvoj proizvodnih linija i novih proizvoda kao što su bar čokoladice i slično, šljiva na meniju restorana, uvezivanje protivgradne mreže za područja Gračanice, Gradačca, Gradiške….. u cilju zaštite voćnjaka i drugih poljoprivrednih kultura, uključiti i trgovačke lance u lance vrijednosti radi lakše prodaje.

Konferencija održana u sklopu projekta “Inovacije u lancu vrijednosti suhe šljive”, kojeg implementira Nezavisni biro za razvoj (NBR) sa partnerima: Općinom Gračanica, Zemljoradničkom zadrugom „Gračanka“ i Tehnološkim fakultetom Univerziteta Tuzla. Projekt sufinansira Evropska unija, u okviru Programa za lokalnu samoupravu i ekonomski razvoj u BiH, EU ProLocal kojeg implementira GIZ. Ukupna vrijednost projekta iznosi 189.906,00 KM od čega Europska unija sufinancira projekt u iznosu od 151.066,00 KM. Trajanje projekta je 12 mjeseci.

# # # k r a j # # #

Kontakt: Mato Mikić, +387 62 335 789, pitcentar.nbr@gmail.com, www.nbrudruzenje.org